10. COFESTIVAL – od 25. 11. do 1. 2. 2021

CoFestival, mednarodni festival sodobnega plesa, ki se bo med 25. novembrom in 1. decembrom 2021 odvil v Ljubljani, v letošnji jubilejni deseti izdaji prinaša različne vidike poglobljenih »gibalnih raziskav«, s katerimi se sodobni ples razlikuje od funkcijske kinetike, kakršno ste letos lahko spremljali na Olimpijskih igrah v Tokiu. Ker ni res, da si želimo praznih dvoran, vas pozivamo, da si v svojih beležkah že danes rezervirate pozno jesenske večerne termine in si pridete ogledat spektakularna in raziskovalna koreografska dela trenutno potrjenih umetnic in umetnikov Isabelle Schad, Christosa Papadopoulosa, Jonathana Burrowsa in Mattea Fargiona, Sheene McGrandles, Male Kline, Andreje Rauch Podrzavnik, Roni Chadash in Anne Nowicke. Čeprav sami tega še ne veste, vam mi lahko zagotovimo, da si njihovih predstav ne želite spustiti. Predstave si boste lahko ogledali na različnih prizoriščih po Ljubljani, v Kinu Šiška, Lutkovnem gledališču Ljubljana, Plesnem teatru Ljubljana in v Španskih borcih.

Se vidimo, vaša Nomad Dance Academy Slovenije in Center urbane kulture Kino Šiška.

CoFestival Goes Live: OJAČEVALCI GLASOV / drugi del, 28. 5. – 31. 5. 2021 @ Kino Šiška

COFESTIVAL 2020–21: OJAČEVALCI GLASOV / drugi del, 28. 5. – 31. 5. 2021 @ Kino Šiška

Z velikim veseljem najavljamo Ojačevalce glasov na CoFestivalu, mednarodnem festivalu sodobnega plesa. Program, ki ga novembra lani zaradi pandemije nismo mogli izvesti, se bo končno odvil med 28. in 31. majem 2021 v Centru urbane kulture Kino Šiška. Nastopili bodo umetnice in umetniki ter kolektivi, ki jih bomo kljub številnim omejitvam v državah, kjer živijo in delajo, lahko pripeljali v Ljubljano: eksperimentalno-glasbeni kolektiv Maulwerker (Nemčija) se bo predstavil s serijo koreovokalnih kompozicij, izjemno zanimiv umetnik mlajše generacije Sergiu Matis (Romunija, Nemčija) bo s soustvarjalci izvedel sveže delo Nemir (Unruhe), ena najvznemirljivejših evropskih koreovokalistk, plesalka in koreografinja Jule Flierl (Nemčija) pa bo nastopila s solom Nameravam peti (I Intend To Sing). CoFestival bomo otvorili s predstavo Posebna izdaja Andreje Rauch Podrzavnik. Festival nastaja v sodelovanju med Nomad Dance Academy Slovenija in Centrom urbane kulture Kino Šiška.

SLOVENSKI GLEDALIŠKI ZALOŽNIKI (Slovenski gledališki inštitutKnjižnica MGLFestival Borštnikovo srečanjezavoda Maska in Emanat), se bodo na Cofestivalu predstavili z izborom novitet, temeljnih del in založniških zanimivosti, namenjenim strokovni in širši javnosti. Založniško ‘trafiko’ lahko obiščete prvi dan festivala (28. 5.), med 11.00 in 19.00, pred Kinom Šiška in izkoristite ugodno ponudbo knjižnih izdaj.

Novembra 2020 smo bili zaradi pandemije prisiljeni skrčiti naš program in ga prestaviti na splet. Čakanje na trenutek, ko bi naš program lahko izvedli, je spreminjalo naše načrte, programi so se nam sproti rušili, a naše volje, da ga izpeljemo, niso načeli. Naši glasovi niso potihnili.

Gostovanja Poslušalcev (The Listeners) Alme Söderberg in sodobnoplesnega ansambla Cullberg ter Jonathana Burrowsa in Matea Fargiona s koreografijami Govorjenje plesa (Speaking Dance), Vnovično pisanje (Rewriting) in Solo (The Solo Piece) so bila novembra odpovedana, izkazalo pa se je, da jih niti letos ne bomo mogli gostiti. Koncert bolgarskega perfomerja in koreografa Iva Dimcheva smo prenašali iz Sofije, izjemni nastop tuvanske vokalistke Sainkho Namtchylak pa iz Katedrale Kina Šiška. Predstavili smo tri skupinska postopkovna dela, v katerih je sodelovalo več kot dvajset domačih umetnic in umetnikov, prekarnih delavk in delavcev s področja sodobnega plesa ter umetniških in kulturnih praks, ki so z njim povezane. Na mednarodni delavnici Atelje mednarodne mreže European Dancehouse Network smo pod festivalskim naslovom Ojačevalci glasov zgodovinsko, teoretsko in praktično razčlenili fenomene koreovokalistike, govora in koreografije, eksperimentalnega glasbenega komponiranja, ki je v dvajsetem stoletju vključevalo neobičajne rabe glasu. Na delavnici so kot predavatelji, mentorji ali govorci sodelovali: Irena Tomažin Zagoričnik, Jasmina Založnik in Rok Vevar, Luka T. Zagoričnik, Jule Flierl in Igor Dobričić. Prispevki, ki so nastali na Ateljeju, bodo v obliki člankov, transkriptov predavanj in intervjujev konec leta izšli v tematski številki revije Maska. V novembrskem delu CoFestivala smo predstavili tudi dva sklopa filmov. Prvi je bil posvečen življenju in delu Valeske Gert, nemške plesalke in performerke iz časa weimarske republike, drugi pa ameriški pionirki postmodernega plesa Anni Halprin. Gostili smo tudi nemški koreovizualni tandem Wilhelm & Groener s spletnim koreografskim delom 33 skic_Performing@Archive ter knjigo Ksenija, Xenia: Londonska plesna leta Ksenije Hribar 1960‒1978 Roka Vevarja (Maska, JSKD, NDA Slovenija, 2020).

Četudi ga po navadi povezujemo z molčečim gibanjem telesa, sodobni ples v svojih dobrih primerih nikoli ni bil utišani podložnik. Vselej je imel svoj specifični glas. V razmerah in okoliščinah, ko se je zaradi pandemije politika pretvorila v koreografinjo, ko je povečala razdalje med telesi, preprečila dotik in ustvarila družbene partiture s telesnimi scenariji, kakršnim doslej še nismo bili priča, smo se na CoFestivalu odločili ples nastaviti »na glas« in pri tem tudi vztrajati. Zelo na glas. Zdaj, ko si v disciplinarnih koreografijah po mestnih ulicah znamo utelesiti delček svobode, kakor da bi udejanjali užitek v inventivnih plesnih partiturah, so nemara izpolnjeni pogoji, da lažje razumemo, kdo ali kaj so resnični ojačevalci naših glasov.

Festival bo potekal skladno s priporočili NIJZ in za omejeno število gledalcev.

Program Ojačevalci glasov smo kurirali: Irena Tomažin (gostujoča sokuratorica), Dragana Alfirević, Mitja Bravhar, Rok Vevar in Jasmina Založnik.

Vabljeni!

CoFestival 2020 – novembrski spletni festival in platforma

Zaradi omejitev spričo epidemije bo mednarodni festival sodobnega plesa CoFestival s kuratorsko temo “Ojačevalci glasov” izveden v dveh delih. Med 20. in 25. novembrom 2020 bo niz dogodkov potekal v spletni obliki, festival s predstavami v živo pa je prestavljen v april 2021.

PROGRAM / URNIK 

Program je objavljen tudi na festivalski Facebook in spletni strani ter Instagram profilu.

Četudi ples ponavadi povezujemo z molčečim gibanjem telesa, sodobni ples v svojih dobrih primerih nikoli ni bil utišani podložnik. Vselej je imel svoj specifični glas. V razmerah in okoliščinah, ko se je zaradi pandemije politika pretvorila v koreografinjo, ko je razmaknila razdalje med telesi, preprečila dotik in ustvarila družbene partiture s telesnimi scenariji, kakršnim doslej še nismo bili priča, smo se na CoFestivalu odločili ples nastaviti »na glas«. Zelo naglas. Zdaj ko si v disciplinarnih koreografijah po mestnih ulicah znamo utelesiti delček svobode, kakor da bi udejanjali užitek v inventivnih plesnih partiturah, so nemara izpolnjeni pogoji, da lažje razumemo, kdo ali kaj so resnični ojačevalci naših glasov.

Festival tudi letos soproducirata in sokurirata Kino Šiška in Nomad Dance Academy Slovenija.

Sokuratorji: Irena Tomažin (gostujoča sokuratorica), Dragana Alfirević, Mitja Bravhar, Rok Vevar, Jasmina Založnik.

FACEBOOK DOGODEK

CoFestival 2020 – novembrski spletni festival in platforma (20.-25. 11. 2020, splet)

Med 20. in 25. novembrom načrtujemo niz spletnih dogodkov: oglede filmov, predavanja in predstavitve, spletne prenose koncertnih predstav, delavnico in Atelje, izobraževalni program plesne mreže European Dancehouse Network. Poleg spletnih prenosov iz Kina Šiška bo sestavni del novembrskega programa tudi predstavitev dela Začasne kreativne platforme, ki jo sestavljajo tri skupine lokalnih prekarnih delavcev na področju umetnosti in kulture.

V CoFestivalovem programu so zgodovinsko referenčne umetnice in umetniki s področja sodobnega plesa stalnica. Letos smo med njimi izbrali dve izjemni umetnici, ki sta v svojem opusu v ples med drugim vpletali tuid specifične rabe glasu, dokumentarna filma pa na različne načine predstavljata njuna umetniška opusa.

Posvetili se bomo berlinski plesalki in performerki Valeski Gert. V dvajsetih letih preteklega stoletja so njene neobičajne pristope k plesu in mimu zabeležili v obliki kratkih nemih filmčkov, leta 1977 pa je nemški režiser Volker Schlöndorff ustvaril enourni dokumentarec Samo hec, samo igra – Kaleidoskop (Nur zum Spass, nur zum Spiel—Kaleidoskop) o njenem življenju in delu. Odkar jo je zgodovina v zadnjih desetletjih rehabilitirala kot eno glavnih plesnih umetnic Weimarske republike, se koreografinje in koreografi k njej izjemno pogosto zatekajo po inspirativno študijsko snov. Z nemško plesalko, performerko in koreografinjo Jule Flierl, ki se je zaradi dela z glasom podrobno posvečala delu Valeske Gert, se bomo pogovarjali o tej legendarni nemški umetnici.

Predstavili bomo tudi izvrsten dokumentarec Dih, ki se ga vidi (A Breath Made Visible, 2007) o življenju in delu Anne Halprin, ameriške koreografinje in plesalke, ki je letos praznovala svoj stoti rojstni dan in ki ji je sodobnoplesna zgodovina prav tako kot Valesko Gert šele v zadnjih letih uspela določiti ustrezno zgodovinsko mesto. Ker je poglavitni del svojega življenja preživela v plesni skupnosti San Francisca, je bila zelo dobro znana izključno umetnicam in umentikom samim,  posebej tistim, ki so se njej zatekali po plesna znanja, manj pa širšemu občinstvu. V zadnjih dveh desetletjih se je to spremenilo. Za naš regijski kontekst je še posebej pomemben podatek, da je njen ansambel leta 1963 s svojimi neo-avantgardnim plesnim delom nastopil v Zagrebu na Glasbenem bienalu in prav ogled njene predstave je zagrebškega umetnika Toma Gotovca privedel do odločitve, da se bo v življenju ukvarjal s performansom.

V novembrskem delu našega spletnega CoFestivalskega programa smo povabili v goste bolgarskega umetnika in performerja Iva Dimcheva, ki ga domača sodobnoplesna javnost dobro pozna vse od njegovega prvega nastopa v Ljubljani, ko je na Mladih levih leta 2006 predstavil svoje legendarno delo Lili Händel (2004). Ivo Dimchev je izvrstna sodobna rima grotesknim plesnim figuram Valeske Gert in umetnik, ki je svoja negotova in spolno markirana telesa prav z glasom povzdiguje na raven božanskosti. Na CoFestivalu si bomo preko spleta ogledali njegov koncert, ki ga bo izvedel v okolju svojega skupnega gospodinjstva.

Gostili bomo tudi izvrstno vokalistko in zvezdo »godb sveta« Sainkho Namtchylak, ki je domačemu občinstvu ni potrebno posebej predstavljati, saj je njena mešanica tradicionalnih grlenih pevskih tehnik, ki izhajajo iz kultur Srednje Azije, in sodobnih vokalnih akrobacij domače občinstvo navduševala že na svojih nastopih na festivalih Druga godba v devetdesetih letih. Sainkho Namtchylak, ki prihaja iz nekdanje Sovjetske republike Tuve in že vrsto let živi v Evropi, predstavlja nekakšen destilat tiste sodobne vokalistike, pri kateri vokalna tradicija postane najsodobnejši izum in kjer telo deluje kot ekstenzija glasu, ne pa obratno.

Predstavili bomo tudi projekt 33 skic, postopkovni uprizoritveni projekt umetniškega tandema WILHELM GROENER – Günther Wilhelm & Mariola Groener. V omenjeni seriji ustvarjalca kot izhodišče postavljata prostorsko in kontekstualno situacijo, ki jo povežeta z njunim aktualnim raziskovalnim fokusom. CoFestival-ska izvedba bo umeščena v Mediateko centra Mine, mednarodnega gledališkega inštituta iz Berlina, v središču pa bo njuna dolgotrajna raziskava ‘uprizarjanje arhiva’.

Zgodovinske snovi se bomo dotaknili tudi na predstavitvi knjige Roka Vevarja Ksenija, Xenia, Londonska plesna leta Ksenije Hribar, 1960-1970, kjer se bo avtor dotaknil dveh umetničinih epizod, ki se posredno in neposredno dotikata teme koreo-vokalistike. Prva se tiče nekega dogodka, ko je Ksenija Hribar, kmalu zatem ko je zapustila baletni ansambel ljubljanske Opere za Naše razglede napisala dva kritična teksta, ki sta secirala delo te institucije. Druga se tiče njenega nastopa v predstavi Maša, v kateri je spomladi leta 1973 nastopila kot članica London Contemporary dabnce Theatre in kjer je z ansamblom delal ruski skladatelj Vladimir Rodozianko, s katerim so plesalke in plesalci plesna gradiva ustvarjali skupaj s koreo-vokalnimi elementi.

Od septembra se domače umetnice in umetniki (Bor Pungerčič, Ines Simunić, Petra Veber, Liza Šimenc, Tajda Podobnik, Katja Legin, Urban Belina, Bojana Robinson, Beno Novak, Ajda Tomazin, Dejan Srhoj, Loup Abramovici in Nina Meško), ki delujejo na področju sodobnega plesa, ukvarjajo s problematiko plesa in koreografije. S skupinami sodelujejo člani so-kuratorske ekipe CoFestivala Dragana Alfirević, Mitja Bravhar, Jasmina Založnik in Rok Vevar. Skupine raziskujejo tri teme: urbani prostor in telo, koreografija, ki učinkuje (kot uporabna ali funkcionalna metodologija), ter sodobno-plesne prakse v širšem družbenem kontekstu. Rezultate dela bodo skozi videe, intervjuje, skice, pisani in slikani material, vprašalnike in ankete predstavili v času novemberske edicije, izvedbe v živo pa bodo predstavljene tudi v mesecu aprilu.

Program (pridržujemo si pravico do sprememb)

VALESKA GERT: PLESALKA IN PERFORMERKA IZ ČASA WEIMARSKE REPUBLIKE
spletno predvajanje filmov Valeske Gert iz 20. let prejšnjega stoletja in predavanje gostje Jule Flierl

LONDONSKA PLESNA LETA KSENIJE HRIBAR
spletni pogovor z Rokom Vevarjem in predstavitev knjige Ksenija, Xenia: londonska plesna leta Ksenije Hribar (1960–1978)

WILHELM & GROENER: 33 skic_Performing@Archive
spletna predstavitev dela nemškega koreo-vizualnega tandema Wilhelm & Groener

KONCERT IVA DIMCHEVA
spletni prenos koncertne predstave

KONCERT SAINKHO NAMTCHYLAK
spletni prenos koncertne predstave

COFESTIVALOV FILMSKI PROGRAM
DIH, KI SE GA VIDI [A BREATH MADE VISIBLE] (rež. Ruedi Greber, 2009)
spletno predvajanje dokumentarnega filma o legendarni ameriški koreografinji Anni Halprin

UMETNIŠKI ATELJE (EDN ATELIER)
dvodnevni mednarodni dogodek (delavnica, konferenca in predavanja) v soorganizaciji z European Dancehouse Network na temo Ojačevalci glasov. Sodelujejo: Irena Tomažin Zagoričnik, Rok Vevar, Jasmina Založnik, Luka Zagoričnik, Jule Flierl in Igor Dobričić.

SPLETNI PLESNI PRENOS Z NATAŠO ŽIVKOVIĆ
plesna učna ura na temo Ples in dobrobit [Dance and Wellbeing]

ZAČASNA KREATIVNA PLATFORMA
Od septembra se tri raziskovalne skupine domačih umetnic in umetnikov (Bor Pungerčič, Ines Simunić, Petra Veber, Liza Šimenc, Tajda Podobnik, Katja Legin, Urban Belina, Bojana Robinson, Beno Novak, Ajda Tomazin, Dejan Srhoj, Loup Abramovici in Nina Meško), ki delujejo na področju sodobnega plesa, ukvarjajo s problematiko plesa in koreografije. S skupinami sodelujejo člani so-kuratorske ekipe CoFestivala Dragana Alfirević, Mitja Bravhar, Jasmina Založnik in Rok Vevar. Skupine raziskujejo tri teme: urbani prostor in telo, koreografija, ki učinkuje (kot uporabna ali funkcionalna metodologija), ter sodobno-plesne prakse v širšem družbenem kontekstu. Rezultate dela bodo skozi videe, intervjuje, skice, pisani in slikani material, vprašalnike in ankete predstavili konec novembra na CoFestivalu 2020.

CoFestival 2020 – aprilski festival v živo (9.-13. 4. 2021, v živo v Ljubljani)

Program CoFestivala 2020, ki ga bomo izvedli aprila 2021, smo sestavili z deli hibridnega polja med glasom in sodobno koreografijo, kar se tradicionalno povezuje z eksperimenti umetniških gibanj zgodovinskih avantgard, npr. dadaistov (Umetnost hrupa, Kurt Schwitters), ter s plesnimi eksperimenti nemške plesne umetnice Valeske Gert, ameriških postmodernih koreografinj in koreografov (Yvonne Rainer, Meredith Monk, Kenneth King) in avstrijskih akcionistov (Valie Export), hkrati pa se je teorija glasu pri nas v zadnjih desetletjih razvila v okviru ljubljanske lacanovske šole. Knjiga Mladena Dolarja “O glasu” (2003) ni doživela odziva izključno v Sloveniji, temveč je bil njen angleški prevod izjemno odmeven tudi v mednarodnem prostoru. Glas v našem programu ni zgolj telesna ekstenzija, ampak tudi materialni del človeškega telesa, njegove kinetike, njegova elementarna, metaforična, metonimična in metafizična kategorija, materialni predpogoj komunikacije in subjektivacije ter manifestacija evidence o Drugem. V so-kuratorsko ekipo CoFestivala smo povabili Ireno Z. Tomažin, mednarodno uveljavljeno plesalko in koreo-vokalistko, ter skupaj sestavili program iz nekaterih najuglednejših imen tega specifičnega koreografsko-vokalnega polja.

Na aprilskem delu CoFestivala bodo nastopili: legendarni švedski Cullberg Ballet s predstavo “Poslušalci” koreografinje in vokalistke Alme Soderberg, slovenski plesalec in pevec Žigan Krajnčan, britanski duet Jonathan Burrows in Matteo Fargion s predstavami “Govorjenje plesa”, “Vnovično pisanje” in “Solističen komad”, ter nemška plesalka, performerka in koreografinja Jule Flierl s solom “Namen imam prepevati”. Berlinski kolektiv Maulwerke se bo predstavil s svojim izborom koreo-vokalnih kompozicij, finska umetnica Elina Pirinen pa bo gostovala s skupinsko koreografijo “Morska megla”.

Označite si datume letošnjega CoFestivala

Deveta festivalska edicija Ojačevalci glasov (The Amplifiers of Voices) bo izvedena med 20. in 25. novembrom na različnih ljubljanskih lokacijah.

Alma Söderberg
in ansambel Cullberg, Jonathan Burrows in Matteo Fargion, Jule Flierl, Sainkho Namtchylak in več kot dvajset domačih umetnikov, ustvarjalcev in raziskovalcev; prekarnih delavcev na področju kulture. Takšen bo med drugim koreo-vokalni program CoFestivala 2020. Četudi ga ponavadi povezujemo z molčečim gibanjem telesa, sodobni ples v svojih dobrih primerih nikoli ni bil utišani podložnik. Vselej je imel svoj specifični glas. V razmerah in okoliščinah, ko se je zaradi pandemije politika pretvorila v koreografinjo, ko je razmaknila razdalje med telesi, preprečila dotik in ustvarila družbene partiture s telesnimi scenariji, kakršnim doslej še nismo bili priča, smo se na CoFestivalu odločili ples nastaviti »na glas«. Zelo naglas. Zdaj ko si v disciplinarnih koreografijah po mestnih ulicah znamo utelesiti delček svobode, kakor da bi udejanjali užitek v inventivnih plesnih partiturah, so nemara izpolnjeni pogoji, da lažje razumemo, kdo ali kaj so resnični ojačevalci naših glasov.

Festival tudi letos soproducirata in sokurirata Kino Šiška in Nomad Dance Academy Slovenija. 

Vabimo vas k spremljanju festivalske Facebook in spletne strani in Instagram profila.

Mala Kline: SONG @ ARC for dance festival (grška premiera), 18. 9. 2020

Z velikim veseljem najavljamo grško premiero predstave “Song”, ki je v koprodukciji s CoFestivalom 2019, nastala pod okriljem priznane koreografinje Male Kline. Na ARC for dance festivalu 18. septembra 2020.

VEČ: https://www.arcfordancefestival.gr/en/program-2020-day-2.html

NAGOVOR KURATORSKE EKIPE

Dragi kolegi in prijatelji, 

nagovarjamo vas v imenu Cofestivalove ekipe kuratorjev in producentov, saj čutimo potrebo, da z vami delimo postopek izbiranja, kuriranja in produkcije del, ki so predstavljena na festivalu. 

Ideja o Cofestivalu se je začela leta 2011, o njegovem nastanku in kako smo krmarili skozi njegovo zgodovino pa si lahko preberete tukaj. Ljubljana ima divjo in dinamično festivalsko sceno, zato je moral Cofestival najti svoje mesto znotraj te bogate krajine. Od leta 2016 Cofestival poteka v drugi polovici novembra in traja približno sedem polnih dni. Mi, kuratorska ekipa, začnemo na naslednji izdaji festivala delati takoj po zaključku aktualne. Program skušamo dokončati do konca maja prihodnjega leta, čeprav je to včasih težavno zaradi naših ritmov financiranja.

Dela izberemo na podlagi povabila, pogosto z oblikovanjem umetniških okvirov, odprtih za prispevke povabljenih umetnikov. Vzamemo si čas, da pogledamo vsak predlog, ki ga prejmemo, s katerekoli strani, in o njem razpravljamo.

Ne delamo s predhodno nastavljenim tematskim okvirom; preprosto pogledamo, o čem govorijo prispela dela, kaj vidimo kot samo resničnost tistega trenutka, svojo lastno resničnost, resničnost umetnikov, ki jih želimo povabiti, politično resničnost, in si predstavljamo, kako bi se vse to razvilo v resničnost festivala. Menimo tudi, da bi lahko bilo navajanje določene teme na ves glas v nasprotju z našim delom, ki je vedno precej bolj zapleteno, kot bi lahko zaobjela enovrstična tema.

Z organizacijo festivala na tak način zagotavljamo, da so prisotne različne generacije umetnikov; da obstaja ravnovesje med lokalitetami umetnikov, med že uveljavljenimi umetniki in eksperimentalnimi deli. 

Z leti prejemamo vedno več predlogov. Čeprav nas radovednost žene, da poizvemo o delih drugih umetnikov, ne le “običajnih osumljencev”, včasih potrebujemo več časa, kot bi si želeli, da pregledamo vsak predlog.

Ker nas je pet kuratorjev, radi gojimo postopek dialoga, učenja in nestrinjanja, namesto da drug drugega nevtraliziramo in prepričujemo. Običajno delamo z različnimi časovnimi okviri, nekatere teme  in okviri z nami ostanejo leta, pri drugih pa pustimo prostor, da se pojavijo in nas presenetijo, saj vedno delamo z mostovi med sodobno umetnostjo in sodobno družbo. 

V prihodnje bi se radi bolj ukvarjali z ustvarjanjem prostorov za javnost (v nasprotju z “občinstvi”), saj menimo, da je določeno število naših kolegov iz Slovenije in tujine razvilo občutek pripadnosti festivalu, kar cenimo in kar hkrati ustvarja občutek plemenite dolžnosti na naši strani. 

Zahvaljujemo se vam za potrpežljivost v zvezi z našimi poznimi odgovori in se vam zahvaljujemo za podporo festivalu skozi leta – ta podpora in odnos na dolgi rok sta osnova, ki ustvarja smisel in motivacijo za nadaljnja leta. 

Ekipa Cofestivala

CoFestival 2019 – aftermovie

Z veseljem vam predstavljamo uradni aftermovie mednarodnega festivala sodobnega plesa CoFestival 2019, s povzetkom dogajanja in vrhuncev na letošnjem festivalu. Poglejte ga, obudite spomine in se vidimo ponovno konec Novembra!

CoFestival 2019 je končan. Hvala umetnikom, domačim in mednarodnim gostom ter javnosti in seveda kuratorski ekipi Dragana Afirevič, Mitja Bravhar, Dejan Srhoj, Rok Vevar, Jasmina Založnik! Uživali smo v skupni poti in se veselili nove izdaje leta 2020!

Poziv ekipe CoFestivala za dodatne prostovoljske sile za pomoč v času CoFestivala

Pomoč! Help! Hilfe!

Iščemo dve dodatni osebi (prostovoljca oziroma prostovoljki), ki bi med 22. in 27. novembrom pomagali pri izvedbi mednarodnega festivala sodobnega plesa. Potrebujemo osebi z občutkom odgovornosti in točnosti ter predvsem časom za delo. Izbrani osebi bosta v času dela upravičeni do povrnitve potnih stroškov v času dela in prehrane.

Pomoč potrebujemo predvsem pri registraciji gostov, pripravi promocijskih materialov ter neposredno na prizoriščih letošnjega CoFestivala.

Svojo prijavo pošljite vodji Info pulta Almedini Meštrovac na info@kinosiska.si najkasneje do ponedeljka, 18. novembra.

CoFestival 2019 Trailer

Program letošnjega CoFestivala objavimo kmalu. Za sedaj pa nekaj kratkih utrinkov, kaj vse nas čaka novembra.

Zabeležite si: znani so datumi CoFestivala 2019

Foto: Nada Žgank

Letošnji festival sodobnega plesa in koreografije v Ljubljani bo potekal od 22. do 27. novembra. Dogodek bo obsegal šest dni predstav, delavnic, konferenco, predstavitev knjige, pogovore z umetniki itd. zaenkrat potrjeni sodelujoči umetniki in umetnice so: Deborah Hay, Michael Vandevelde, Aleksandar Georgiev, Darío Barreto Damas, Jefta van Dinther, Leja Jurišić, Milko Lazar, Andreja Rauch Podrzavnik, Doris Uhlich, Michael Turinsky, Darko Dragičević, Martin Sonderkamp, Samuel Lefeuvre, Florencia Demestri …

Festival bo kuriran in produciran prek partnerstva s med Kinom Šiška in Nomad Dance Academy Slovenia, kar pomeni še več dejavnosti letos. Dobrodošli!

CoFestival 2018 – film

Z veseljem predstavljamo kratek film s povzetkom dogajanja in vrhuncev na CoFestivalu 2018. Poglejte si ga, obudite spomine in se vidimo spet novembra!

Dragi vsi,

7. CoFestival je mimo, vtisi ostajajo. Za uspešno izvedbo festivala se toplo zahvaljujemo celotni ekipi, nastopajočim, partnerjem in podpornikom ter seveda obiskovalcem. Se vidimo spet novembra 2019!

Vaši CoFki

7. CoFestival pred vrati

Center urbane kulture Kino Šiška in Nomad Dance Academy Slovenia napovedujeta skorajšnji začetek sedmega mednarodnega festivala sodobnega plesa CoFestival, ki bo med 23. in 29. novembrom potekal na različnih prizoriščih v Ljubljani. Posebno pozornost letos namenjamo hrvaškemu umetniškemu kolektivu BADco.. Poleg predstave Spore (28. 11., Kino Šiška), instalacije Časovne bombe (23.-29. 11., Kino Šiška) in diskurzivnega foruma o njihovem delu (29. 11., Aksioma) bomo obiskali tudi Zagreb (17. 11., performativna instalacija v Hiši Vjenčeslava Richterja in predstava Poprave ritma v HNK). Najprepoznavnejši  in mednarodno najmočneje uveljavljen umetniški kolektiv s področja scenskih umetnosti, ki je v naši regiji nastal v post-jugoslovanskem obdobju, je sicer stari znanec slovenskih odrov; teoretski zavezniki Zavoda Maska, sodelujoči na festivalih Exodos in Pleskavica, v tako strnjeni obliki njihovo delo v slovenskem prostoru še ni bilo predstavljeno.

Festival bosta 23. novembra odprli predstavi Opus (Christos Papadopoulos) in Koreoerotikon (Ana Dubljević, Darja Janošević, Marko Milić), na odprtju pa bo poleg instalacije Časovne bombe na ogled tudi (robotska) predstava Robot Nao (Dejan Srhoj).

Program: http://cofestival.si/2020/program-nov/

CoFestival (17. 11. in od 23. 11. do 29. 11.)

CoFestival, mednarodni festival sodobnega plesa, se bo letos odvijal od 23. do 29. novembra na različnih ljubljanskih prizoriščih. Postregli vam bomo z mednarodnimi in domačimi produkcijami, konferenco, simpozijem, predstavitvami in pogovori.

Letos posebno pozornost posvečamo gostovanju hrvaške skupine BADco.: ob predstavi Spore (Kino Šiška, 28. 11.) še obisk Zagreba (17. 11. – performativna instalacija v Richterjevi hiši in predstava Ispravci ritma). V času festivala bomo izvedli tudi diskurzivni del: simpozij in instalacijo ter dokumentacijo.

CoFestival ostaja stičišče umetniške in produkcijske moči Kina Šiška ter Nomad Dance Akademije in sodelovanja s partnerji doma ter na tujem.

Z veseljem že lahko potrdimo sodelovanje sledečih umetnic in umetnikov: Christos Papadopoulos, Ana Dubljević, Marko Milić, Lucinda Childs, Dance On Ensemble/Rabih Mroué, Gisela Mueller,  Mala Kline, Anna Konjetzky, BADco., Dejan Srhoj, Ana Vujanović in Marta Popivoda.

Za najnovejše informacije in najave nam lahko sledite tudi na Facebooku.

Dragi prijatelji!

Letošnja izdaja CoFestivala se je zaključila. Uspešno na različnih nivojih, glede na število umetnikov, dogodkov, prizorišča in občinstva.

Hvala, da krepite naš festival. Vaše sodelovanje v festivalskem programu je zelo cenjeno.

Svoj prispevek in prijazen izraz zaupanja izkazujete z vero v nas. Iskreno upamo, da skupni napori pripomorejo, da je naš program edinstven, močan in vreden truda, z daljnosežnimi učinki. Vaš prispevek nam je resnično v užitek, na umetniški in človeški ravni.

Še enkrat, hvala, da verjamete v nas in da ste del CoFestival družine.

Ekipa CoFestivala

Zaključek CoFestivala 2017 pred vrati

Po osmih dneh sodobno plesnih predstav vas za zaključek letošnjega CoFestivala v nedeljo ponovno vabimo v Kino Šiška, na predstavo Zatočišče poljske koreografinje, plesalke, performerke in glasbenice Magdalene Chowaniec.

Vstopnice že v prodaji.

Spremembe programa

Zaradi neugodne vremenske napovedi dogodek Urbani zarisi prestavljamo na četrtek, 21. 9. 2017. Končna postaja ostaja Kino Šiška, do katere pridemo ob 18:30.

Napačno pa smo zapisali datum odprtega ateljeja Trajanje – Minevanje. Pravilni datum je četrtek, 21. 9. 2017. Za napako se opravičujemo.

Hvala za razumevanje.

Vabljeni na otvoritev CoFestivala!

Foto: Theresa Rauter

Vabljeni na otvoritev CoFestivala, mednarodnega festivala sodobnega plesa, ki bo v soboto, 16. septembra 2017, ob 20:00 v Kinu Šiška.

Festival otvarjata instalacija Bojane Cvejić in Lennarta Laberenza VOJNA Yvonne Rainer v zgornjem preddverju in predstava avstrijske koreografinje Doris Uhlich z naslovom Bum teles v dvorani Katedrala.

Vstopnice že v prodaji na vseh Eventimovih prodajnih mestih.

Znan je celoten program letošnjega CoFestivala

Na naši spletni strani je objavljen celoten program letošnjega CoFestivala. Vabljeni k ogledu in obisku!

Vstopnice za vse plačljive dogodke so že v prodaji prek spleta in na vseh Eventimovih prodajnih mestih.

Sledite nam lahko tudi na Facebooku.

Vstopnice za Chorus že v prodaji!

Žigana Krajnčana, Gašperja Kunška in Jana Krmelja, prejemnike Kulturnega evra 2016, v predstavi Chorus zanimajo prav telesa kot zaloge neskončnega števila možnih utelešenj, telesa v njihovih potencialnostih, ne gotovostih, v prostorih, preden se spremenijo v svoje razvidne in določene podobe, ki si nadanejo imena ali jim imena pripišemo drugi. Zanimajo jih telesa, preden vstopijo v imenik spektakla (sveta).

Premiera predstave bo 12. septembra 2017, ob 20.00, v Kinu Šiška. Vstopnice (7 € predprodaja, 9 € na dan dogodka) lahko kupite na tej povezavi ali na vseh Eventimovih prodajnih mestih.

Predstava poteka v okviru festivala Spider in v sodelovanju s CoFestivalom.

Produkcija: Kino Šiška.
Koproducenti: Exodos Ljubljana, Alien Express, Urban Roof in Plesna šola Urška.

Letos bo v znamenju sodobnega plesa že september!

Viktor Gårdsäte: Performance GRIND by Jefta van Dinther, Minna Tiikkainen and David Kiers

CoFestival, mednarodni festival sodobnega plesa, se bo letos odvijal od 16. do 24. septembra na različnih ljubljanskih prizoriščih. Postregli vam bomo z mednarodnimi in domačimi produkcijami, umetniškimi delavnicami, predstavitvami, pogovori in filmskim večerom.

CoFestival 2017 je stičišče umetniške in produkcijske moči Kina Šiška ter Nomad Dance Akademije in sodelovanja s partnerji doma ter na tujem.

Z veseljem že lahko potrdimo prihod sledečih umetnic_kov: Doris Uhlich, Christos Papadopoulus, Martin Nachbar, Barbara Matijevic, Jefta van Dinther, Mateja Bucar, Rodrigo Sobarzo de Larraechea, Samuel Lefeuvre, Andrea Bozic, Willi Dorner, Andreja Rauch Podrzavnik, Jana Jevtovic, Celine Larrere, Jack Walsh in Magdalena Chowaniec.

V sodelovanju s festivalom Spider pripravljamo tudi premierno uprizoritev predstave Chorus avtorjev Žigana Kranjčana, Gašperja Kunška in Jana Krmelja.

Za najnovejše informacije in najave nam lahko sledite na Facebooku.

Utrinki s CoFestivala 2016

Zaključek CoFestivala

Zaključni del CoFestivala prinaša tudi festivalske vrhunce. Z vidika telesnega nasilja v sodobni družbi se ukvarja predstava mladih nemških umetnikov Verene Billinger in Sebastiana Schultza Nasilni dogodek, v petek 2. 12. 2016 v LGL Odru pod zvezdami. Tradicionalne obrazce plesnih kolektivov pod optiko korporativne ekonomske eksploatacije z antropološkim pristopom koreografsko raziščeta Amanda Piña in Daniel Zimmerman v predstavi Ples in upor iz serije Ogrožena človeška gibanja v soboto 3. 12. in nedeljo 4. 12. 2016 v Kinu Šiška.

Predstava Približevanja #5 nemško-srbskega tandema Martina Sonderkampa in Darka Dragičevića nam razodene, da družbenega in političnega prostora ali prostora emancipacije ni mogoče razumeti brez temeljnega razumevanja posebnosti fenomenoloških – materialnih dinamik (individualnih ali mnoštvenih) teles v odnosu do kraja in njegove utilitarnosti (prostora), pa bon a sporedu v soboto 3.12.2016 v KC Tobačna.

Ne zamudite vikenda s CoFestivalom.

CoFestival 2016 – vstopnice že v prodaji!

Z veseljem vas obveščamo, da so vstopnice za dogodke CoFestivala in CoFestivalska vstopnica za vse predstave že v prodaji na Eventimovi spletni strani in Eventimovih prodajnih mestih.

Cena festivalske vstopnice: 30 EUR

Več informacij o vstopnicah>

CoFestival 2016 – mednarodni festival sodobnega plesa

Ljubljana, 25. 11.–4. 12. 2016

Letošnji CoFestival − mednarodni festival sodobnega plesa – predstavlja serijo vrhunskih tujih in domačih sodobnoplesnih del in dogodkov, ki se na različne načine ukvarjajo z vprašanji kolektivnosti in individualnosti ter njunimi simptomi na prepustni meji med javnim in zasebnim, da bi tako prevprašali potenciale novih družbenih kohezivnosti. Program festivala so ustvarili interesi in ambicije njegovega umetniškega odbora, ki ga zanimajo sodobni pristopi h koreografskim praksam in načini, kako komunicirajo z javnostjo in občinstvi. Program festivala je − tako kot vselej doslej − ustvarjen kolektivno, konsenzualno, zastavljen je problemsko.

CoFestival je nastal iz sklepnih produkcij pod skupnim naslovom Kratki rezi (Short Cuts) izobraževalnega cikla Nomad Dance Academy, ki je potekal med letoma 2008 in 2010 v Ljubljani. Ker so že zadnji kratki rezi spontano prešli v obliko razširjenega mednarodnega festivalskega programa, smo se leta 2011 odločili za festival Pleskavica, na katerem smo v dvorani in drugih prostorih Dijaškega doma Tabor gostili 36 tujih umetnikov in strokovnjakov, ki delujejo na področju sodobnih koreografskih praks. S Pleskavico 2011 smo iniciirali izvirno, participatorno in inkluzivno obliko festivalskega programa in koreografskega dela na robu drastičnih finančnih rezov za kulturo. Leta 2012 smo morali zato povezati več festivalov in mednarodnih programov, ki smo jih ustvarjali ali v njih sodelovali na sodobnoplesnem področju: Pleskavico (Fičobalet in NDA Slovenija), Ukrep, festival plesnih perspektiv (PTL z Roko Vevarjem, Sinjo Ožbolt in Živo Brecelj), aktivnost mreže EDN z evropskim projektom Modul Dance (Kino Šiška z Goranom Bogdanovskim, Mitjem Bravharjem in Simonom Kardumom) in aktivnost regijske mreže Nomad Dance Academy (Dragana Alfirević, Dejan Srhoj, Goran Bogdanovski, Jasmina Založnik in Rok Vevar). Nastal je CoFestival, ki je v letih od 2012 do 2014 doživljal blago rast in spremembe in se leta 2015 skonsolidiral v trenutno edini resni mednarodni sodobnoplesni festival pri nas. Vsebinsko in finančno smo v teh letih naredili programski in produkcijski čudež.

Letošnji Letosnji festivalski program smo sestavili tik pred objavo rezultatov državnega financiranja. Takrat je postalo jasno, da se je sodobni ples v Sloveniji znašel v najmračnejšem letu, odkar imamo samostojno državo. Stanje pri nas namreč meji na javni izbris te umetniške prakse. Področje sodobnega plesa v Sloveniji je postalo brutalno segregirano zaradi odsotnosti strokovnih kriterijev, zaradi odsotnosti, ki v resnici odloča o pravici do dela. Za naše ustvarjalno področje bo to imelo dolgoročne posledice. To moramo vedeti. Umetniška ekipa CoFestivala s programsko usmeritvijo in delom vztraja pri strateški krepitvi področja, in tako kanimo ravnati tudi v prihodnje. Naše taktike se utegnejo tudi nekolikanj zaostriti.

cofestival-2016-fb-cover-01

Letošnji CoFestival prinaša koreografsko masovko Kolektivni poskoki uveljavljene nemške koreografinje Isabelle Schad, v kateri koreografinja prevprašuje emancipatorne potenciale mnoštvenega plesnega telesa. Tradicionalne obrazce plesnih kolektivov pod optiko korporativne ekonomske eksploatacije z antropološkim pristopom koreografsko raziščeta Amanda Piña in Daniel Zimmerman v predstavi Ples in upor iz serije Ogrožena človeška gibanja. Z vidiki kolektivnosti in estetike se na različne načine ukvarjata predstavi Gorana Bogdanovskega 2:0, ki pomeni vrnitev k razseljenemu baletno-nogometnemu kolektivu iz leta 2000, s katerim je koreograf v ljubljanski operi predstavil svojo sodobno baletno uspešnico 1:0, ter španskega plesalca in koreografa Alberta Quesade, ki se v Solu na Bacha in Glenna ukvarja s koreografsko proceduralnostjo, s katero je koreografovo instanco v novejši plesni zgodovini nadomestila egalitarna raba plesnih partitur in s tem de-hierarhizirala koreografsko polje plesnega modernizma. Z vidiki telesnega nasilja v sodobni družbi se ukvarja predstava mladih nemških umetnikov Verene Billinger in Sebastiana Schultza Nasilni dogodek, v kateri se oblike sodobne spektakularne telesne brutalnosti analizirajo v različnih oblikah mediatizacije, flamsko- portugalski duet Še vedno te prenašam Pietera Ampeja in Guilherma Garrida pa razstavlja nasilnost moškega prijateljstva v okviru heteronormativnosti. Performans domače umetnice Bare Kolenc z naslovom Retorika − Zasebne misli problematizira institucijo sodstva in pravne retorike v razmerju do odmerjene retorične funkcije, ki je znotraj sodnega aparata dodeljena posamezniku, predstava Samo moje srbskih plesalcev, performerjev in koreografov Igorja Koruge in Ane Dubljević pa se na pretresljiv način ukvarja z oblikami sodobne psihopatologije ter hkrati zastavlja vprašanje, ali izstop iz privatnega razreševanja sistemskih protislovij lahko privede do nove družbene konsolidacije.

Predstava Približevanja #5 nemško-srbskega tandema Martina Sonderkampa in Darka Dragičevića nam razodene, da družbenega in političnega prostora ali prostora emancipacije ni mogoče razumeti brez temeljnega razumevanja posebnosti fenomenoloških – materialnih dinamik (individualnih ali mnoštvenih) teles v odnosu do kraja in njegove utilitarnosti (prostora), solo Roberte Milevoj z naslovom Spet Roberta pa si s tankočutno plesno ekspresivnostjo zastavi vprašanje, ali je med naravnim in umetnim prostorom ob eskapizmu možna še kakšna sprava in stik.

Spremljevalni program se bo ukvarjal z razširjenimi pogledi na pojem koreografskega, plesnega in kulturnega dela ter s časovnimi (zgodovinskimi) telesnimi in umetniškimi sledmi. Zgodovinske plesne kontekste in skupnosti bosta naslavljala razstava Ksenija Hribar: med britanskim in slovenskim sodobno plesnim kontekstom ter strokovno srečanje Arhiviranje koreografskih praks v okviru programa Nomad Dance Institute. Z različnimi fenomeni akumulacij časa v telesih se bomo ukvarjali z Martinom Sonderkampom in Darkom Dragičevićem na delavnici Podaljševanja #1, ob filmu Michaela Maurissensa Telo kot arhiv in v pogovoru s plesnim dramaturgom Guyom Coolsom na predstavitvi njegove nove knjige Imaginative Bodies. Nina Božič Yams in Dejan Srhoj bosta na delavnici Uporaba koreografskih orodij v organizacijskem kontekstu sodobni ples skušala razširiti na druga polja družbenih dejavnosti, vsi skupaj pa se bomo na predstavitvi knjige Franca Berardija Bifa z naslovom Kognitarci in semiokapital, ki bo kmalu izšla pri Zavodu Maska, s Katjo Čičigoj poukvarjali s perečim vprašanjem prekarnega dela.

Pred nami je torej 5. izdaja z imenom CoFestival in 9. izdaja našega skupnega dela. CoFestival, mednarodni festival sodobnega plesa, razumemo kot koreografsko manifestacijo aktivnega državljanstva in umetniško konsolidacijo razlik, ki terjajo dogovarjanje, argumentiranje, pogajanje o načinih sobivanja in vsakokratni posluh za drugega. Izhajamo iz razširjenega pojmovanja koreografskih praks kot specifičnega umetniškega delovanja in širokega naziranja koreografskega in plesnega dela, ki ni povezano zgolj s proizvodnjo odrskih del, ampak tudi z načini produktivnosti in predvsem ustvarjalnosti, ki ne težijo izključno k ustaljenim oblikam kulturnega produkta in se običajno odvijajo izven javnega, četudi odločilno vplivajo na načine dela in mišljenja plesa in koreografije. Za nas je izjemno pomembno procesno, kontinuirano, dolgoročno in poglobljeno delo na področju koreografskih praks in njihove kulture, pa tudi na širšem področju kulturne produkcije. In takšno delo še posebej podpiramo. Zavedamo se domače erozije kulturnega in koreografskega konteksta, ki načenja ustvarjalne procese predvsem zaradi negotovih dostopov do finančnih virov in drastičnih zaostritev preživetvenih modalitet umetnikov in ustvarjalcev. Če je sodobni kapitalizem v svoji pretežni meri podvržen produkciji subjektivitet, kar posledično pomeni tudi proizvodnjo individualnosti in imunitarnih strategij posameznih izoliranih entitet (posameznikov ali skupnosti), se mu v okviru CoFestivala upiramo s spodbujanjem intersubjektivnosti, drugačnih odnosov, ki jih razumemo kot predpogoj za formiranje (umetniške, kulturne) skupnosti, mišljenja skupnega in načinov sobivanja. Naše skupno delo je polno pogajanj, nesoglasij, argumentacij in upravljanja razlik, a vse to razumemo kot proces svojega skupnega in individualnega zorenja in učenja. V tem vidimo izzive in užitke. Čas, ki je povezan z našim skupnim delom, hkrati razumemo tudi v zgodovinskem smislu: kot proces razrednega boja, v katerem se je ob ostalih kulturnih in umetniških spremembah močno spreminjal tudi sodobni ples in koreografske prakse, zato je njihovo umeščanje v širši zgodovinski kontekst nekaj, s čimer želimo nadaljevati. Želimo si, da bi se naši gledalci zavedali, da je v ples naseljen obsežen čas zgodovine.

Želimo vam obilo užitkov ob ogledu predstav, veliko smiselnih vprašanj, ki se bodo ob tem porodila, na filmskih projekcijah, diskusijskih dogodkih, predavanjih in delavnicah bi vas radi videli v čim večjem številu, zatorej: podružite se z nami in sobivajte z našim CoFestivalom.

Za solidarnost, človeškost in medsebojno ljubezen!

Ekipa CoFestivala

 

Najavljamo CoFestival 2016!

25. 11. – 4. 12. 2016

Na različnih ljubljanskih lokacijah se bo odvijala že četrta edicija CoFestivala. Letošnji mednarodni plesni festival odpira tematiki Plesa in Upora. Osmišlja tudi Skupnosti, kar se nanaša na nestrukturirano stanje, v katerem so vsi člani skupnosti delijo skupno izkušnjo, običajno skozi obred prehoda.

Z različnimi projekti se bodo predstavili domači in tuji koreografi in umetniki, med drugimi tudi Goran Bogdanovski, Igor Koruga, Ana Dubljević, Roberta Milevoj, Pieter Ampe, Guilhermo Garrido, Albert Quesada, Michael Turinsky, Isabelle Schad, Amanda Pina, Daniel Zimmerman, Bara Kolenc, Dejan Srhoj, Nina Božič, Martin Sonderkamp, Darko Dragičević, Verena Billinger in Sebastian Schulz.

V sklopu festivala bo predstavljen tudi razstavni projekt Roka Vevarja Ksenija Hribar Od LCDT do PTL.

Produkcija: Kino Šiška in Nomad Dance Academy Slovenija
Lokacije: Kino Šiška, LGL, Galerija Tobačna 001

Facebook CoFestival>

dancereistance-copy

Foto: Dance&Resistance: Nadaproduction

 

Utrinki s CoFestivala 2015

Ko ste že mislili, da je konec – nekaj utrinkov z našega so-bivanja naCoFestivalu 2015. Uživaj in deli jih.

 

 

Kino Šiška – član Evropske plesne mreže EDN

Kino Šiška je vključen v Evropsko plesno mrežo EDN (European Dancehouse Network) – omrežje 35 evropskih plesnih hiš iz 22 držav, ki si na podlagi zaupanja in sodelovanja delijo skupno vizijo razvoja plesne umetnosti prek državnih meja. Glavni cilj mreže EDN je sodelovanje pri doseganju trajnostnega delovanja plesnega sektorja in povečanje pomembnosti raznolikosti plesnega plesa znotraj plesne javnosti.

Plesne hiše imajo infrastrukturo za produkcijo, raziskovanje in predstavljanje plesa, podporne sisteme za profesionalne koreografe in plesalce, poleg tega pa pod neodvisnim umetniškim vodstvom izvajajo javni mandat. Vzporedno s stalnim letnim programom organizirajo izobraževalne in vključevalne dejavnosti ter se redno posvečajo plesu in sorodnim področjem tako v lokalnem kot mednarodnem smislu.

EDN je vse od ustanovitve leta 2009 krovna organizacija za različne projekte sodelovanja, kot so modul-dance, EVDH – European Video Dance Heritage, Léim, Communicating Dance, Chin-A-moves, Kore-A-moves in Dance Dialogues Africa. Nekatere od teh je omogočila podpora evropskega programa Kultura. Ob ohranjanju individualnih posebnosti in razlik ter horizontalnem delovanje na področju metod in vaje vsi člani sodelujejo med seboj pri spodbujanju koncepta raznolike Evrope, zagotavljanju trajnostne prihodnosti za plesni sektor in krepitvi njegovega pomena.

cb logo  LOGOTIPAEDNEU